polskie rekordy

52.995267
16.9198184
15
774

Najmłodsza matka w Polsce

print

Najmłodszą matką w Polsce jest gimnazjalistka Ola Kita (aktualnie 14 lat) spod Chodzieży (wielkopolskie). O ciąży dowiedziała się rok temu, mając zaledwie 13 lat.

Ola musi pogodzić swoje nowe obowiązki związane z opieką nad dzieckiem z kontynuacją nauki w szkole. Ciążowy test zrobiła w towarzystwie swojego chłopaka - 17-letniego Piotra Wysoty. Bronisława Kita (44 lata) - matka Oli, pomaga swojej córce przy opiece nad Michałkiem. Pierwsza klasa gimnazjum okazała się dla dziewczyny najtrudniejsza, dlatego też skończyła ją w domu. Chłopak nieletniej usłyszał wyrok roku pozbawienia wolności w zawieszeniu.

Michałek (3 miesiące), który stał się oczkiem w głowie swojej matki, jest uśmiechniętym malcem, który niebawem sam zapewne wypowie się na temat ustanowienia rekordu. Dziewczyna uczęszcza na lekcje normalnie, nie chce zaniedbać swojej edukacji. Gdy jest w szkole maluszek pozostaje pod opieką babci.

Najmłodszą znaną matką w historii medycyny jest Lina Vanessa Medina (ur. 27 września 1933 w Ticrapo, Peru). Swoje dziecko urodziła mając 5 lat, 7 miesięcy i 21 dni. Ojciec rekordzistki zauważył, że jego córka - jedna z jego dziewięciorga dzieci, ma nienaturalnie opuchnięty brzuch. Po wizycie u szamana skierowana ją do szpitala w pobliskim miasteczku Pisco z zamierzeniem wycięcia guza. Dr Gerardo Lozada po wstępnym rozpoznaniu, pragnąc sprawdzić swoją teorię, zabrał dziewczynkę do stolicy Peru – Limy, gdzie inni specjaliści potwierdzili diagnozę. Okazało się, że Lina jest w ciąży. Matka poczęła syna w wieku 4 lat i 10 miesięcy, a 9 miesięcy później, tj. 14 maja 1939, Lina urodziła dziecko przez cesarskie cięcie wykonywane przez dr Gerardo Lozada, dr Rolando Colareta i dr Busalleu. Syn zostawł nazwany na cześć lekarza, który dokonał zabiegu. Ważył 2700 gramów. W 1979 roku zmarł na rzadką chorobę szpiku kostnego. Doktor Lozada przeprowadził szczegółowe badania dotyczące ciąży Liny, które zostały udokumentowane przez dr Edmundo Escomela w czasopiśmie "La Presse Medicale".

Kobieta mająca aktualnie 79 lat nigdy nie wyjawiła tajemnicy na temat ojca dziecka.

 

Tagi

Komentarze