Henryk Czarnik z Rudy Śląskiej jest właścicielem największej w Polsce kolekcji publikacji związanych z papieżem Janem Pawłem II. W swoich zbiorach posiada wycinki prasowe, książki, pocztówki, znaczki, proporczyki, a nawet komiksy. Posiada 30 138 eksponatów.
Literacka strona życia Karola Wojtyły | 29.11.2009
Henryk Czarnik jest autorem scenariusza kęckiej wystawy i towarzyszącego jej folderu.
W kęckim Muzeum otwarto wystawę czasową prezentującą pamiątki związane z twórczością Jana Pawła II. Ekspozycja nosi tytuł „Karol Wojtyła / Jan Paweł II – twórca, bohater, adresat dedykacji poezji i dramatów” i będzie dostępna do 15 stycznia.
Zgodnie z tytułem ekspozycja odwołuje się do literackiej strony życia Ojca Świętego. Pozwala zapoznać się z poetycką i dramaturgiczną twórczością Karola Wojtyły, ale także z utworami skierowanymi w drugą stronę, poświęconymi osobie Papieża Polaka.
Wystawa powstała dzięki kolekcji Henryka Czarnika, pracownika chrzanowskiego Muzeum. Autor od pierwszego dnia pontyfikatu Jana Pawła II zbierał wszystkie materiały, które w jakikolwiek sposób wiązały się z osobą Karola Wojtyły. W ten sposób powstał niewyobrażalny wręcz zbiór między innymi książek, plakatów, druków, zdjęć, przedmiotów, które kolekcjoner w 2007 roku przekazał do zbiorów Muzeum w Chrzanowie.
Prezentowana w kęckim Muzeum wystawa to zbiór blisko 300 eksponatów, który stanowi jedynie małą cząstkę całej kolekcji. Wynika to przede wszystkim z ograniczeń przestrzeni w budynku Muzeum. Henryk Czarnik jest również autorem scenariusza kęckiej wystawy i towarzyszącego jej folderu.