Najmłodszym pacjentem, któremu wszczepiono nowe serduszko 15 września 2010 roku, w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu był wówczas 7-miesięczny Alan Rybaniec. Chłopczyk urodził się z niepracującą lewą komorą serca. Głównym problemem stojącym na przeszkodzie wykonywania tak wczesnych transplantacji jest wielkość samego organu jak i potrzeba znalezienia odpowiedniego dawcy. W późniejszym wieku wzrasta ryzyko odrzucenia przeszczepu.
Najstarszą zaś pacjentką, u której wykonano zabieg transplantacji serca była wówczas 103-letnia Maria Olszowska. Kobieta wymagała pomocy kardiochirurga, bowiem cierpiała na niedokrwienną chorobę serca i krytyczne zwężenie tętnicy zstępującej przedniej. Zabieg wykonano metodą małoinwazyjną, dzięki czemu pani Maria czuję się bardzo dobrze.
Pierwszy przeszczep serca w Polsce miał miejsce 5 stycznia 1969 roku. Zabiegu, który niestety zakończył się niepowodzeniem, podjął się łódzki profesor Jan Moll. 5 listopada 1985 roku, prof. Zbigniew Religa przeprowadził w Zabrzu pierwszą udaną transplantację serca w Polsce. Jednakże 62-letni pacjent zmarł dwa miesiące później na sepsę.
Obecnie przeszczepów serca wykonuje się w pięciu polskich klinikach: Śląskim Centrum Chorób Serca, Klinikce Chirurgii Serca i Naczyń Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego w Poznaniu, Instytucie Kardiologii w Warszawie, oraz Akademickim Centrum Klinicznym w Gdańsku.