polskie rekordy

52.846677
17.723905
2
847

Rekorowe śpiewanie ludowej piosenki

print

„Jo to mom szplina” - to tytuł ludowej piosenki, do której słowa napisał Kazimierz Binkowski, a muzykę skomponowała Zofia Krzyżaniak. 6 lipca 2013 r. na Placu Wolności w Żninie (kujawsko-pomorskie) podjęto próbę ustanowienia rekordu Polski w masowym wyśpiewaniu jej w gwarze pałuckiej.

 

Tego dnia wieczorem zebrało się i śpiewało, z towarzyszeniem zespołu ludowego, łącznie 2087 mieszkańców Żnina, gości i turystów biorących udział w obchodach jubileuszu 750-lecia istnienia miasta. Śpiewanie ułatwiał fakt wydrukowania na okolicznościowych ulotkach oraz wyświetlania pełnego tekstu na specjalnie zamontowanym telebimie.

 

Po kilku koniecznych w takiej sytuacji próbach, w rekordzie wyśpiewano łącznie 5 zwrotek tej regionalnej piosenki wraz z sztandarowym refrenem: „Jo to mom szplina na punkcie Żnina”.

 

Z dziennikarskiego obowiązku dodamy, że mieć „szplina” to nic innego jak mieć hopla, świra, czy po prostu być fanatykiem, entuzjastą czegoś.

Inicjatorem i głównym organizatorem rekordu był Wydział Rozwoju, Promocji i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Żninie.

Tagi

Komentarze