polskie rekordy

11
930

Największe na świecie Diabelskie Skrzypce

print
Rekordowe skrzypce diabelskie
W małej wsi Wilkowo Nowowiejskie (pow. Lębork, woj. pomorskie) w poprzednich latach ustanowiono wiele rekordów świata w różnych dziedzinach. Jednak największy rozgłos przyniosły prezentacje gigantycznych przedmiotów: deski ręcznie wycinanej, najdłuższego stołu biesiadnego wykonanego z tej deski, hulajnogi, cegły ręcznie formowanej, największego chodaka, koła do wozu i płaskorzeźby z nutami kaszubskimi.
15 maja 2016 r. podczas XIV edycji Majówki Wilkowskiej, na "Placu Gigantów", sołtys Wilkowa Leszek Wrzesień zaprezentował rekordowo duży instrument kaszubski - diabelskie skrzypce.
Autorem dzieła jest Bogdan Karczewski z Łęczyc (pow. wejherowski). Instrument składa się z imitacji skrzypiec, skrzynki rezonansowej, metalowych tarcz z brzęczącymi blaszkami, głowy diabła i ozdób nawiązujących do kaszubskiej tradycji (kapelusz i kolorowe wstążki).
Prace przy ich wykonaniu trwały około miesiąca. Głowę diabła artysta wyrzeźbił z drewna lipowego, a konstrukcję nośną z sosny. Całość ważyła 42 kg.
Po dokładnym jego pomiarze (4 metry i 51 centymetrów) kierownik zespołu artystycznego "Levino" z Lęborka Franciszek Okuń wraz z członkiem tego zespołu Tadeuszem Dampcem i chórkiem wykonali dwa utwory: "Kaszubskie jeziora, kaszubski las" oraz "Tu jest moja ziemia" .
Należy dodać, że diabelskie skrzypce są już dziesiątym rekordem świata w tej małej miejscowości.

 

Tagi

Komentarze