polskie rekordy

17
864

Najstarszy Polak i najstarsza Polka

print

Przez długie lata najstarszym Polakiem opisywanym w naszej Księdze był Józef Kowalski urodzony 2 lutego 1900 r.

Niestety 7 grudnia 2013 r. zmarł.
Obecnie zaszczytne to miano nosi Aleksander Imich urodzony 4 lutego 1903 r. w Częstochowie jako syn Józefa Rubina i Lali Ludwiki. Światowe Towarzystwo Gerontologiczne potwierdza, że Polak jest uznany za najprawdopodobniej drugiego najstarszego żyjącego mężczyznę świata.
Polski 111-latek mieszka W Nowym Jorku na Manhattanie i jest aktywnym prezesem organizacji naukowej Phenomena Research Center. Na tę funkcję został wybrany jako 96-latek. Jest uznanym parapsychologiem. Nestor cieszy się znakomitym zdrowiem i formą psychiczną.
Po wojnie wraz z żoną -  jako jedyni z rodziny przeżyli Holocaust - wyjechali z Częstochowy do USA.

Podobną sytuację zanotowaliśmy w przypadku najstarszej Polki. Ponad 116-letnia Marianna Ostrowska zmarła w styczniu 2014 r. Teraz na liście najdłużej żyjących Polek znajduje się mieszkanka Szczecina Łucja Sobolewska. Urodziła się 8 maja 1901 r. w Kosobuszczyźnie, koło Wilna (obecnie Białoruś). Niezamężna. Po przyjeździe do Polski pracowała w podszczecińskich PGR-ach. W Szczecinie mieszka sama.
- Chyba mnie jeszcze tam na górze nie chcą, bo o mnie zapomnieli – mawia wzruszona pani Łucja.
Miasto o niej pamięta. Chociaż radzi sobie sama, sąsiedzi też starają się jej pomagać.
- Nie mam recepty na długowieczność. Może to wiara w Boga i gorące modlitwy oraz skromne moje życie, a może po prostu szczęście – mawia.

Komentarze