Najniższy punkt
Rekordowe zimy:
- Luty 1929 roku zapisał się jako najzimniejszy w historii meteorologii – średnie temperatury tego miesiąca oscylowały w granicach -13°C do -16°C. Padło wiele nieoficjalnych rekordów zimna m.in. -42°C w Czechowicach-Dziedzicach oraz -45°C w Rabce. Oficjalna najniższa temperatura to -40,9 °C w Żywcu.
- Zima 1939/1940 Najmroźniejsza zima w czasie II wojny światowej. Zima rozpoczęła się w połowie grudnia. W styczniu panowały silne mrozy. 11 stycznia zanotowano w Siedlcach najniższą temperaturę (oficjalną) -41,1°C. Zima ta trwała do pierwszych dni marca.
- Zimą 1962/1963 w Polsce zamknięto większość fabryk, instytucji naukowych i rozrywkowych. Wstrzymywano lub ograniczano produkcję w fabrykach, tak z powodu braku energii elektrycznej, paliw i ciepła, jak i z powodu braku pracowników, z których wielu nie mogło dojechać do pracy. Panował silny mróz, opady śniegu były bardzo znaczne, a codziennie na wiele godzin wyłączano prąd. Zaopatrzenie sklepów, które także przy sprzyjającej pogodzie było w tamtych czasach bardzo słabe, jeszcze bardziej zostało ograniczone, tak że brakowało podstawowych artykułów. Składy opału oblegane były przez tłumy ludzi.
- w noc sylwestrową 1978 na Dolnym Śląsku rozpoczęły się tak intensywne opady, że wkrótce potem sparaliżowany został cały kraj. Rok 1979 przywitał polaków rekordowym chłodem. W Suwałkach temperatura nie przekraczała -30°C w dzień. Na warszawskim Ursynowie, który został praktycznie odcięty od reszty stolicy, w mieszkaniach temperatura spadła do +7°C. Podobnie było także w innych miastach.
- Najbardziej mroźne jak dotychczas były zimy 2005/06 i 2009/10. W obu przypadkach temperatury w Polsce spadały nawet do -30 °C
Related posts