W franciszkańskiej bazylice pw. Ludwika Króla Katowicach-Panewnikach, jak co roku, zaprezentowano największą szopkę ołtarzową w Polsce. Jest ona również jedną z największych w Europie. Składa się ze 140 figur. Jest wysoka na 16 metrów, a szeroka na 32. Wykorzystano także około 2 km przewodów elektrycznych.
Kierownikiem jej budowy jest Paweł Jałowiczor z Jaworzynki, od 16 lat główny budowniczy szopki. To właśnie on oprócz rzeźbienia nowych figur trudni się renowacją starych. – Najtrudniej jest z aniołami ze względu na rozpiętość skrzydeł i detale, które trzeba bardzo dokładnie dopracować.
Pracuje w drewnie, które następnie pokrywa farba akrylową. Ze swojego warsztatu w Jaworzynce przywiózł w grudniu 2011 r. jedenaście nowych rzeźb, wśród nich błogosławionego Jana Pawła II i św. Klary. Papież i święta znalazły się na skrzydłach szopki. W lewym była św. Klara , a w prawym papież jako dobry pasterz wśród owieczek. Centralna część szopki wyraźnie nawiązywała do górskich klimatów.
Najstarszymi, a zarazem najwyższymi figurami (1,3 m) liczącymi około 130 lat są kobieta z dzbanem i pastuszek. Reszta figur jest nieco niższa.
Szopka była odwiedzana i podziwiana codziennie przez setki, a w weekendy nawet tysiące ludzi.