Największy koń trojański wykonany w Polsce stał dotąd w miejscowości Bonowice, koło Szczekocin, w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. To tam zaprezentowano w 2008 r. konia z drewna o wysokości blisko 8 m, długości 6 m i szerokości 3,5 m.
Z tymi wymiarami zmierzył się pomysłodawca i główny wykonawca nowego, rekordowego konia Wiesław Formela, szef firmy FABOS z Cewic, pow. Lębork (pomorskie). Najpierw wyrysował on projekt konia, a następnie firma projektowa Jarosława Celbana z Lęborka opracowała szczegóły.
Prace nad zbudowaniem największego na świecie konia trojańskiego zaczęły się w styczniu 2013 r. W częściach został przewieziony na miejsce, czyli na polanę w miejscowości Oskowo i tam ostatecznie zmontowany. Prace trwały około 5 miesięcy. Zaangażowanych było, obok właściciela, jeszcze sześciu pracowników. Do jego wykonania zużyto 56 m3 drewna oraz 900 kg wkrętów, łączników i śrub. Nośne konstrukcje wykonano z drewna modrzewiowego, a resztę pokryto świerkiem.
Całość stanęła na dwumetrowej wysokości cokole usypanego z 500 ton kamiennych głazów.
Oto wymiary największego na świecie konia trojańskiego: wysokość – 16,35 m, szerokość – 6,25 m, długość – 15,50 m. Na wysokości około 12 m, czyli na wysokości grzbietu konia, znajduje się taras widokowy.
Głównym sponsorem rekordowego konia jest firma Agrochembud z Lęborka.