polskie rekordy

50.2648919
19.0237815
12
222

Zjazd Krystyn

print

Masowe, imieninowe zjazdy Krystyn z całej Polski to już tradycja sięgająca 1998 roku. Pierwszy zjazd Krystyn odbył się 13 marca 1998 roku w Katowicach z udziałem 500-set Pań. Spotkania za każdym razem odbywają się w innym mieście.

W 2011 r. w  Katowicach spotkało się już po raz XIV niemal 600 Krystyn. Hasłem przewodnim imprezy było: Katowice – Europejską Stolicą Krystyn, bowiem miasto walczyło wówczas o miano Europejskiej Stolicy Kultury. Imieniny świętowano przez dwa dni. W sobotę  12.III.2011 r. Krystyny wzięły udział w zwiedzaniu zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu oraz oglądały zabytkowe dzielnice Katowic: Giszowiec oraz Nikiszowiec. Sobotę zakończyła impreza muzyczna – tradycyjna śląska biesiada, uświetniona występami słynnych piosenkarek-Krystyn: Giżowskiej i Prońko.
13 marca, czyli dokładnie w dzień imienin, uczestniczki złożyły wieniec na grobie tragicznie zmarłej pod Smoleńskiem pomysłodawczyni całego przedsięwzięcia – Krystyny Bochenek, znanej dziennikarki i wicemarszałek Senatu. Następnie panie udały się na mszę do Archikatedry pw. Chrystusa Króla.  Punktualnie o godzinie 13.13 rozbrzmiała melodia pierwszego hejnału Krystyn.

W 2010 roku, tym razem w Szczecinie zjechało się aż 718!

Aż 718 Krystyn z całej Polski, a także z Niemiec, Danii, Szwecji i Anglii przybyło 13 marca 2010 roku na Wały Chrobrego w Szczecinie, by wspólnie świętować swoje imieniny. Ze względu na lokalizacje hasło brzmiało: "Krystyna - morze".

- Naszym kochanym Krysiuniom, Krystynkom, Krysiulom, Kryśkom i Kikom - wszystkiego najlepszego. Wielkie dzięki, że tak licznie stawiacie się na kolejnym, 13 już zjeździe, i tak wspaniale się bawicie - powiedziała przewodnicząca komitetu organizacyjnego, wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek (zginęła w katastrofie lotniczej 10 kwietnia 2010 roku).

Najliczniejsza, bo 178-osobowa grupa, przyjechała z Katowic. Najstarsza uczestniczka zjazdu miała 94 lata, a najmłodsza - roczek. Owacyjnie powitano trzypokoleniową rodzinę Krystyn ze Szczecina: babcię Krystynę Pieczyńską, córkę Araszkiewicz i wnuczkę Kołodziejczak. Organizatorem imprezy była Spółdzielnia Turystyczna "TURYSTA" z Katowic z prezes Krystyną Papiernik.

Tagi

Komentarze