polskie rekordy

50.0610629
19.9370216
1
818

Rekordowy krakowiak

print

Rok 2012 jest dla Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana w Krakowie wyjątkowy. W tym właśnie roku Centrum obchodzi 60-lecie swojej działalności. W ramach jubileuszu przeprowadzono wiele imprez. Jednak nasze Towarzystwo Kontroli Rekordów Niecodziennych najbardziej interesuje ta finalna, zorganizowana na krakowskim rynku 30 czerwca 2012 r. Otóż tego dnia ustanowiono światowy rekord na największą ilość osób wykonujących jednocześnie oraz w sposób klasyczny krakowiaka – w strojach krakowskich lub z elementami tego stroju.

W próbie uczestniczyli zaproszeni uczestnicy organizowanego przez Centrum, a odbywającego się w dniach 27 czerwca-2 lipca XXI Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Folklorystycznych „KRAKOWIAK 2012” oraz zaprzyjaźnione zespoły folklorystyczne z Krakowa i okolicy. Ale nie tylko. Do odtańczenia krakowiaka zaproszono także licznie zebranych turystów i mieszkańców Grodu Kraka.

Przed przystąpieniem do próby ustanowienia rekordu wszystkie osoby otrzymały okolicznościowe plakietki z logo imprezy. Po zaprezentowaniu kilku podstawowych kroków i dobraniu do każdego „cywila” wystrojonej krakowianki czy krakowiaka, odtańczono w ośmiu kołach ten tradycyjny taniec narodowy. Łącznie w próbie wzięły udział 592 osoby (296 par).

Tagi

Komentarze