polskie rekordy

51.9356214
15.5061862
4
789

Największy sum w Polsce

print

Franciszek Skura i Mirosław Janicki, dwaj zielonogórzanie, ustanowili nowy rekord na złowienie największego suma w Polsce. 16 lipca 2010 roku wybrali się nad jezioro Zabór Duży (Liwno) nie spodziewając się, że złapie im się na wędkę największy sum w Polsce ważący aż 113 kg i mierzący 238 centymetrów! Wyprzedził on swojego "wąsatego" poprzednika, który przez dłuższy czas utrzymywał się na pierwszym miejscu, o całe 10 kilogramów. Pan Franciszek podkreślał, iż jedna osoba nie byłaby w stanie wyciagnąć z wody tej niewyobrażalnie dużej istoty. Emeryci, którzy większość swojego czasu poświęcają na wypoczynek nad wodą są miłośnikami wędkarstwa. Wszystko zaczęło się od pasji pana Franciszka, który zaraził nią swojego przyjaciela.

Jezioro słynie z niepowtarzalych okazów, które można tam wyłowić. Już w 1966 roku odnotowano złowienie 33-kilogramowego suma. Rok później wyczyn został powtórzony, z tym, że sum ważył już o 13 kg. więcej.

Wyciagnięcie tak ogromnego kolosa z wody wyczerpało dwóch rekordzistów. Jak na okaz, o wręcz nieprzyzwoitej wielkości, sum okazał się równie silny i waleczny. Dopiero po trzech godzinach pojedynkowania  "wąsacz" odpuścił i pozwolił się zaciągnąć na brzeg, co również nie było tak łatwe. Ryba została przewieziona samochodem do pobliskiej wsi, tam ją zmierzono i zważono.

Foto: Na zdjęciu rekordzista z 2003 roku (p. Znamirowski) ze swoją zdobyczą.

Tagi

Komentarze