polskie rekordy

50.0335787
22.003475
9
499

Największy na świecie tort-piramida

print

Cukiernia Julian Orłowski & Kazimierz Rak znana jest nie tylko w rodzinnym Rzeszowie ze znakomitych wyrobów oraz odpowiedniej ich ekspozycji. Rok rocznie ustanawia wyśrubowane rekordy. Nic też dziwnego, że kierownictwo Międzynarodowych Targów Rzeszowskich zwróciło się do firmy z prośbą o podjęcie jakiegoś spektakularnego wysiłku. Takie miało być wyprodukowanie największego na świecie tortu Taubera w kształcie piramidy.

Całe wydarzenie miało miejsce 21 maja 2011 roku podczas konkursu AGRO-POLSKA  w Rzeszowie, gdzie zmierzyli się z wyzwaniem światowej księgi rekordów w kategorii "największy na świecie tort w kształcie piramidy". Aby można było obwieścić sukces, słodka budowla musiała osiągnąć wymiar przekraczający 150×150×150 cm. Nie dopuszczono możliwości użycia jakichkolwiek sztucznych podpór czy stelaży - budowla musiała powstać wyłącznie ze składników zapisanych w recepturze ciasta.

Oto wymiary słodkiego olbrzyma: podstawa 160x160, wysokość 174 cm. To wielki czekoladowo-orzechowy tort w kształcie piramidy.

21 maja 2011 r. już od godz. 5 rano na specjalnym podeście cukiernicy firmy układali piramidę z ciast czekoladowego i orzechowego, przekładanych powidłem z czarnej porzeczki, oraz masą kawową ze spirytusem. Pracowano w przeszklonym „akwarium”, gdzie klimatyzatory chłodziły powietrze do ok. 15-16 stopni (na zewnątrz było 30 st. C), aby tort się nie rozpłynął.
Około godz. 11.30 ułożono ostatnie piętro piramidy. Cały wypiek został obłożony podpalanymi bezami i logami sponsorów uformowanymi z białej czekolady. Od góry do dołu ustawiono litery z ciasta parzonego, które tworzyły napis TAUBER (nazwa ciasta).

Oto skład rekordowego tortu:
Prawie 3 tys. żółtek, 240 kostek masła, 300 kg powidła śliwkowego, 55 kg mąki i ponad 200 kg czekolady, 56 kg cukru pudru, 2 kg proszku do pieczenia, 35 kg orzechów, 20 kg skórki pomarańczowej.

Próbie bicia rekordu przyglądał się Roman Tauber, rektor poznańskiej Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Gastronomii – pomysłodawca receptury tortu, który jest już znany na całym świecie.

Tort-rekordzista został pokrojony na 10 tysięcy kawałków. Zważywszy na fakt, że kawałek tortu liczy około 300 kalorii, ten gigant ma ich w sobie aż 3 miliony.
40 kelnerów – uczniów Zespołu Szkół Spożywczych i Zespołu Szkół Gospodarczych z Rzeszowa rozdało gościom odwiedzającym targi.

Największy na świecie tort Taubera wyprodukowany przez Cukiernię Julian Orłowski & Kazimierz Rak z Rzeszowa uświetnił finał XVIII edycji konkursu AGRO-POLSKA.

Tagi

Komentarze