polskie rekordy

51.6965283
17.4359425
15
800

Mistrzostwa Świata w Rzucie Beretem

print

Od 16 lat w Wielkopolsce, w miejscowości Krotoszyn, odbywają się Mistrzostwa Świata w Rzucie Beretem. Zawody są organizowane przez miejscowy Ośrodek Sportu i Rekreacji. Konkurs cieszy się ogromną popularnością wśród tych, którzy chcą sprawdzić się w jakże niecodziennej dyscyplinie. Zasady konkurencji są bardzo proste: należy wykonać rzut beretem. By jednak stanąć na podium, trzeba spełnić kilka wymogów.

Aby zachować sztywność podczas lotu, beret zostaje wzmocniony naciągiem drucianym. By jedna z trzech prób została zaliczona, musi on upaść antenką do góry. Ponadto odległości z poszczególnych prób nie sumują się. Jak widać, poziom trudności wzrasta, gdy zagłębiamy się w regulamin konkursu. Mistrzostwa Świata okazały się główną atrakcją festiwalu: Krotoszyn Folk Festival.

Rekordowy rzut oddany podczas V Mistrzostw Świata, w 2000 roku, należał do Eugeniusza Szczura z Krotoszyna i wynosił 40,98 metra. Jednakże podczas XVII Mistrzostw Świata w Rzucie Beretem, które odbyły się 26 maja 2012 roku, ustanowiono nowy rekord świata. Na poprawienie wyniku Eugeniusza Szczura, Krotoszanie musieli czekać aż 12 lat! Ten nielada wyczyn zawdzięczają zawodnikowi z Kobylina - Łukaszowi Pośpiechowi, który już w serii eliminacyjnej oddał rzut na odległość 42 metrów i 10 centymetrów!

Tagi

Komentarze