polskie rekordy

52.80848
17.19966
15
577

Miasto samobójców

print

Kto następny? Pytają bezradnie mieszkańcy Wągrowca (wielkopolskie). Przez miasteczko przetacza się fala tajemniczych samobójstw. Tylko od marca do czerwca 2007 roku skutecznie odebrało sobie tam życie 19 osób. To o 8 więcej niż w całym ubiegłym roku. Próby samobójcze i okaleczenia policja przestała już liczyć. W mieście powołano sztab kryzysowy, który ma znaleźć sposób, by samobójców nie przybywało. W jego skład wchodzą: policjanci, psychologowie, prokuratorzy, pracownicy społeczni i księża. – Mam nadzieję, że to nie żadna klątwa – mówi z trwogą miejscowy proboszcz.

Od stycznia do września 2011 wągrowiecka policja zanotowała aż 10 samobójstw. Szczególnie tragiczny był sierpień, w którym zginęły aż trzy osoby, w tym dwóch młodych mężczyzn (17 i 26 lat) i starsza kobieta. W pierwszej połowie roku samobójczą śmiercią zginęło w powiecie pięciu mężczyzn w wieku od 40 do 83 lat.

Ta tragiczna statystyka stawia powiat Wągrowiecki wysoko powyżej średniej krajowej i średniej wojewódzkiej. W Polsce każdego roku dochodzi do około 3,5 tys. samobójstw, czyli gnie w ten sposób jedna na 11 tys. osób. W Wielkopolsce samobójstwo popełnia jeden na 9 tys. mieszkańców, czyli trochę poniżej średniej krajowej.

W 25-tysięcznym Wągrowcu we wspomnianym okresie samobójstwa były popełniane statystycznie około 6 razy częściej!

Tagi

Komentarze