polskie rekordy

52.0887
17.01506
1
761

120 km wpław Wartą

print

61-letni Roman Bartkowiak (ur. 13.03.1949 roku) ustanowił nowy rekord świata w pływaniu długodystansowym bez przerwy. W 27 godzin i 34 minuty przepłynął Wartą wpław 120 km! Nasz rekordzista wyruszył 17 lipca 2010 roku z miejscowości Żrekie pod Koninem, by 18 lipca dotrzeć do Śremu. Roman Bartkowiak jest instruktorem ratownictwa WOPR oraz instruktorem pływania, członkiem Bałtyckiego Klubu Sportowego w Poznaniu oraz Klubu Sportowego "Wodnik" - Śrem Sekcja "Masters", dzięki czemu brał udział w ustanowieniu kolejnego rekordu - najdłuższej sztafety pływackiej na świecie.

W zmaganiach towarzyszył mu zespół asekuracyjny. Reguły przy takich maratonach są bardzo surowe - nie wolno dotknąć łodzi, czy kogokolwiek z członków towarzyszącej załogi. Jedzenie i picie jest rzucane do wody i tam pływak sam je sobie otwiera. Nie może on również stanąć na brzegu, czy dotknąć dna rzeki. Pan Roman przygotowywał się rzetelnie do maratonu przez 1,5 roku. W tym czasie jego wydolność fizyczna była nadzorowana przez specjalistów medycyny sportowej z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Na wynik czekały zniecierpliwione tłumy: mieszkańcy Śremu, kibice i sympatycy pana Romana.

Prof. dr hab. med. Wojciech Drygas z Katedry Medycyny Społecznej i Zapobiegawczej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, który sprawdzał wydolność maratończyka, jest pod wrażeniem zaskakujących wyników Romana Bartkowiaka.

- To jest niezwykłe, nowe doświadczenie, ponieważ nie ma do tej pory jeszcze żadnych badań dotyczących tak długiego wysiłku w wodzie jakie wykonał Pan Roman - mówi Wojciech Drygas. - Ten wyczyn zasługuje na najwyższe uznanie - dodaje. - Wcześniejsze badania przeprowadzone w tej placówce wykazały, że jego poziom wytrenowania odpowiada najlepszym zawodnikom w wieku dwudziestu kilku lat.

Zdjęcia pochodzą ze strony: http://maratony.srem24.info/galeria.html

Tagi

Komentarze